28 marca 2023

Higiena osobista każdej kobiety – 5 najważniejszych zasad

Choć większość kobiet wie, jak ważna jest dbałość o higienę osobistą na co dzień, to jednak warto czasem przypomnieć ten temat. Codzienna pielęgnacja okolic intymnych to bardzo ważna rzecz, o której nie warto zapominać. Bagatelizowanie jej może prowadzić do swędzenia, pieczenia i innych, nieprzyjemnych doznań. Przyczyn takich sytuacji może być naprawdę dużo, poczynając od noszenia złej bielizny, po zbyt rzadką uwagę, poświęcaną okolicom intymnym. O jakich zasadach warto pamiętać na co dzień? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak w prawidłowy sposób zadbać o pielęgnację okolic intymnych?

O higienę okolic intymnych nie można dbać tylko od wielkiego dzwonu i o tym powinna pamiętać każda kobieta. W pierwszej kolejności należy zadbać o dobór odpowiednich środków do higieny intymnej zgodnej z pH kobiety, aby nie naruszała naturalnej bariery ochronnej wrażliwych, kobiecych okolic. Jednak, aby zachować całkowity balans podczas pielęgnacji okolic intymnych, należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, które przyczyniają się do zachowania zdrowia. 

5 sposobów na utrzymanie prawidłowej higieny intymnej kobiety

Chcesz jak najlepiej zadbać o swoje okolice intymne? W takim razie trzymaj się poniższych elementów:

 1. Standardowo mycie okolic intymnych powinno być przeprowadzane dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W okresie zimowym, jesiennym czy wczesnowiosennym, nie ma sensu robić tego częściej. Jedynym wyjątkiem są dni, kiedy jest bardzo gorąco i np. masz miesiączkę. Czas miesiączkowania to moment, w którym należy z jeszcze większą dbałością podejść do tematu higieny okolic intymnych.
 2. Noś odpowiednią bieliznę – wiele kobiet nie przywiązuje wagi do zakładania dobrej bielizny. Oczywiście po pierwsze bielizna powinna być codziennie, bezwzględnie zmieniania. Podczas miesiączki czasem kilka razy dziennie. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzą się majtki menstruacyjne, które zatroszczą się nie tylko o brak przeciekania, ale także o wygodę podczas całej miesiączki i ochronę okolic intymnych przed bakteriami. 
 3. Odpowiednie ubrania – okolice intymne nie znoszą ani obcisłej bielizny, ani obcisłych ubrań. Dlatego staraj się wybierać tylko przewiewne materiały, wykonane z naturalnych surowców – np. wysokiej jakości bawełny.
 4. Pamiętaj o zbilansowanej diecie – wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest dobrze dobrana dieta dla ich ciała. Bakterie uwielbiają m.in. cukier, dlatego jeśli chcesz zadbać o zdrowe ciało i brak infekcji, koniecznie postaraj się wykluczyć ze swojej diety ten składnik, lub mocno go ogranicz. 
 5. Podczas miesiączki stosuj takie środki higieniczne, które nie będą podrażniać wrażliwej skóry okolic intymnych. Jeśli szukasz możliwie najlepszej alternatywy, być może powinna zainteresować Cię bielizna menstruacyjna, która podbija serca coraz większego grona kobiet na całym świecie. 

Co przyczynia się do zmiany pH okolic intymnych?

Nie każda kobieta o tym wie, ale pH okolic intymnych zmienia się wraz z wiekiem. Na zmiany te mogą wpływać takie czynniki jak:

 • Codzienna dieta,
 • Menopauza,
 • Okres miesiączki,
 • Zmiany hormonalne,
 • Czynniki atmosferyczne,
 • Aktywność seksualna,
 • Ogólny tryb życia,
 • Stres,
 • Przyjmowanie leków, w tym najbardziej antybiotyków,
 • Obniżona odporność,
 • Depilacja okolic intymnych,
 • Częste i dość długie, gorące kąpiele w wannie,
 • Częste uprawianie sportu,
 • Częste korzystanie z pływalni, sauny lub solarium,
 • Rodzaj używanych środków higienicznych,
 • Rodzaj noszonej bielizny. 

Oczywiście czynników mających wpływ na pH okolic intymnych jest znacznie więcej i czasem kobiece ciało ma swoją, indywidualną podatność na infekcje przez jakieś aspekty. Dlatego warto obserwować swoje ciało i wdrożyć odpowiednie zasady, aby jak najlepiej zadbać o swoje okolice intymne. 

Największą uwagę na swoje ciało, należy zwracać podczas miesiączki. Pamiętaj wówczas o wyborze najlepszej metody ochrony przed przeciekaniem – majtki menstruacyjne nie mają sobie równych. Nie dość, że zadbają o Twoje bezpieczeństwo podczas menstruacji, to dodatkowo wykażą dbałość o higienę intymną, dzięki antybakteryjnym jonom srebra. Przekonaj się sama!

Nowa
kolekcja
już dostępna
Koszyk

Metka

Materiał

Majtki:Koronka:Dzianina ochronna:Dzianina chłonna:
95% Bawełna95% Bawełna95% Bawełna95% Bawełna
5% Elastan5% Elastan5% Elastan5% Elastan

Jak czyścić?

Wyczyść

Wypierz

Wysusz

Noś

Po użyciu wymocz w zimnej wodzie i wrzuć do pralki na maksimum 40 st. C. Nie dodawaj płynu do płukania, a majtki umieść w specjalnym woreczku do prania bielizny. Po wypraniu nie wkładaj majtek do suszarki mechanicznej, ale pozostaw je do naturalnego wyschnięcia.

Rozmiarówka

Tabela rozmiarów

Rozmiar EUSMLXL
Rozmiar UK10121416
Rozmiar FR38404244
Obwód w talii66-7071-7474-7878-82
Obwód w biodrach 88-9292-9696-100100-104

Jak się mierzyć?

Aby dobrać rozmiar majtek należy zmierzyć dokładnie obwód bioder w najszerszym miejscu. Następnie zaglądamy do tabeli wymiarów i sprawdzamy, który rozmiar jest najbliżej tym wymiarom. Poniższa tabela pozwoli nam ustalić, jaki rozmiar majtek nosimy. Dla przykładu, mając 91 cm w biodrach należy wybrać rozmiar S.