24 maja 2023

Codzienna pielęgnacja okolic intymnych – co musisz o niej wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowa higiena okolic intymnych jest bardzo ważna. Każda kobieta, i nie tylko, powinna podchodzić do tego tematu z należytą rozwagą. Komfort okolic intymnych i zdrowie to jedne z najważniejszych aspektów kobiecego życia. Jakie warunki należy spełnić, aby prawidłowo zadbać o higienę okolic intymnych? Odpowiedź znajdziesz w poniższym materiale.

Co ma wpływ na zaburzenie równowagi bakteryjnej?

Pierwszym symptomem, który daje Ci znać, że Twoja flora bakteryjna okolic intymnych jest w słabym stanie, są np. pieczenie i upławy. Bardzo ważne jest utrzymanie należytej flory bakteryjnej i pH, czyli odczynu kwaśnego poniżej 4,5. Dzięki temu ochronisz się przed dyskomfortem i nie doprowadzisz rozwoju infekcji intymnych. Co może wpłynąć na zaburzenie równowagi bakteryjnej?

 • Zmiany hormonalne
 • Menopauza,
 • Podstawowe błędy higieniczne – np. zbyt częste lub zbyt mocne podmywanie, lub wręcz zbyt rzadkie. 
 • Używanie źle dobranych kosmetyków.
 • Zła dieta.
 • Antybiotyki.
 • Stres.
 • Aktywność seksualna.
 • Korzystanie z jacuzzi, sauny i basenu.
 • Noszenie zbyt obcisłych ubrań.
 • Noszenie bielizny z nienaturalnych materiałów.
 • Zbyt częsta depilacja okolic bikini. 

W jaki sposób zadbać o higienę intymną?

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że powinnaś myc okolice intymne dwa razy dziennie. Specjalnie dobranych środków do higieny intymnej, możesz użyć jeden raz. Niekiedy wystarczy podmyć się ciepłym strumieniem wody. Nie powinnaś myć się częściej, ponieważ możesz doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej. Oczywiście inaczej jest podczas menstruacji. Wówczas najlepiej podmywać się 3 lub 4 razy dziennie. To samo tyczy się sytuacji, kiedy jesteś aktywna seksualnie. Wówczas podmywać należy się zarówno przed, jak i po stosunku. Bardzo ważna jest także technika podmywania. Aby dobrze zadbać o higienę intymną podmywaj się od przodu do tyłu. Dzięki temu zapobiegniesz przedostaniu się niebezpiecznych bakterii z odbytu do cewki moczowej. Podczas tego zabiegu nie potrzebujesz żadnych gąbek i innych przyrządów. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest dłoń. 

Co jeszcze jest ważne, aby zachować prawidłową higienę intymną?

Odświeżanie okolic intymnych to tylko jeden z aspektów, który należy spełnić, aby zadbać o swoje zdrowie. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka ważnych punktów:

 • Prawidłowa bielizna – majtki, które nosisz nie powinny być zbyt obcisłe, tak samo jak wszystkie, inne ubrania. Dodatkowo bielizna musi być wykonana z przewiewnych, naturalnych materiałów, aby ciało mogło oddychać. 
 • Odpowiednie środki higieniczne podczas menstruacji – na rynku dostępnych jest wiele różnych środków higienicznych, z których korzystają tysiące kobiet. Mowa o tamponach, podpaskach i kubeczkach menstruacyjnych. W ostatnim czasie coraz więcej kobiet wybiera majtki menstruacyjne. Dlaczego? Ponieważ stanowią wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla kobiecego ciała. Dzięki specjalnej wkładce chłonnej, nie przeciekają i nie dają poczucia dyskomfortu. Oprócz tego wykonane są z bezpiecznego materiału z dodatkiem jonów srebra, które działają antybakteryjnie.
 • Odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej – najlepiej używać specjalistycznych kosmetyków do higieny intymnej, które nie naruszą pH i flory bakteryjnej. Dzięki nim ochronisz się przed grzybicą i np. zapaleniem cewki moczowej. Wybierając właściwy specyfik zadbasz o nawilżenie, złagodzisz podrażnienia i zregenerujesz śluzówkę. Nie kupuj kosmetyków zapachowych lub barwionych z konserwantami. Sprawi to, że unikniesz swędzenia, podrażnienia i wielu innych problemów.

Wykorzystując powyższe wskazówki z pewnością zadbasz o zdrowie swoich okolic intymnych. Pamiętaj, że bardzo ważny jest czas miesiączki i wówczas musisz położyć duży nacisk na odpowiednią dbałość o swoje ciało. Postaw na odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej i wybierz majtki menstruacyjne dopasowane do Twoich potrzeb. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym MIMAY który stawia na najwyższy komfort i zdrowie każdej kobiety. 

Nowa
kolekcja
już dostępna
Koszyk

Metka

Materiał

Majtki:Koronka:Dzianina ochronna:Dzianina chłonna:
95% Bawełna95% Bawełna95% Bawełna95% Bawełna
5% Elastan5% Elastan5% Elastan5% Elastan

Jak czyścić?

Wyczyść

Wypierz

Wysusz

Noś

Po użyciu wymocz w zimnej wodzie i wrzuć do pralki na maksimum 40 st. C. Nie dodawaj płynu do płukania, a majtki umieść w specjalnym woreczku do prania bielizny. Po wypraniu nie wkładaj majtek do suszarki mechanicznej, ale pozostaw je do naturalnego wyschnięcia.

Rozmiarówka

Tabela rozmiarów

Rozmiar EUSMLXL
Rozmiar UK10121416
Rozmiar FR38404244
Obwód w talii66-7071-7474-7878-82
Obwód w biodrach 88-9292-9696-100100-104

Jak się mierzyć?

Aby dobrać rozmiar majtek należy zmierzyć dokładnie obwód bioder w najszerszym miejscu. Następnie zaglądamy do tabeli wymiarów i sprawdzamy, który rozmiar jest najbliżej tym wymiarom. Poniższa tabela pozwoli nam ustalić, jaki rozmiar majtek nosimy. Dla przykładu, mając 91 cm w biodrach należy wybrać rozmiar S.