27 czerwca 2023

Miesiączka a sport – czy to może się udać?

Żadna kobieta tak naprawdę nie wie, jak będzie czuła się podczas kolejnej miesiączki. Bywa, że można jej w ogóle nie poczuć, a czasem daje o sobie znać ze zdwojoną siłą. Wiele kobiet odczuwa nawet wzmożoną siłę podczas miesiączki i to właśnie wtedy mają dużą ochotę na sport. Choć sport i miesiączka może dla pewnej grupy kobiet nie iść ze sobą w parze, to jednak warto wiedzieć, że wokół tego tematu narosło za dużo mitów, z którymi trzeba rozprawić się raz na zawsze! Czy uprawianie sportu podczas miesiączki to zły pomysł? Jak poczuć się komfortowo podczas miesiączki? Czy majtki menstruacyjne faktycznie zapewniają niesamowitą wygodę i bezpieczeństwo w każdej sytuacji? Dowiesz się z poniższego materiału.

Ćwiczenia podczas okresu – można czy nie można?

Choć lubimy proste odpowiedzi, to jednak na to pytanie nie można odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Jeśli miesiączka bardzo daje się we znaki, to oczywiście, że nie będziesz mieć ochoty na jakikolwiek sport. Jednak, jeśli okres nie jest dla Ciebie złem wcielonym i masz ochotę np. na jogging, to co stoi Ci na przeszkodzie? Warto słuchać swojego organizmu, nawet jeśli miałabyś zrezygnować z treningu po 15 minutach. Prawda jest taka, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne wręcz dobrze wpływają na organizm, ponieważ są w stanie złagodzić bóle brzucha. Czasem zamiast wziąć kolejną przeciwbólową tabletkę, warto choć trochę poćwiczyć lub pospacerować. Oczywiście, wszystko z umiarem.

Podczas miesiączki z pewnością nie warto podnosić dużych ciężarów, ponieważ może się to przyczynić nawet do wystąpienia krwotoku. Jeśli chcesz być aktywna fizycznie podczas okresu postaw na lekkie ćwiczenia i koniecznie obserwuj swoje ciało.

Aktywność fizyczna podczas miesiączki

Podczas okresu warto postawić na ćwiczenia rozluźniające mięśnie, ponieważ mogą one skutecznie zniwelować ból. Z pewnością warto postawić na:

 • Pilates,
 • Jogę,
 • Spacer,
 • Piłkę gimnastyczną,
 • Rower.

Nie warto katować się:

 • Bieganiem,
 • Ćwiczeniami wytrzymałościowymi.
 • Ćwiczeniami mięśni brzucha.
 • Mocnym aerobikiem.

Dla Twojego organizmu już sama miesiączka jest trudna, dlatego nie ma sensu dokładać mu kolejnego szoku.

Środki higieniczne podczas okresu a sport

Jeśli chcesz uprawiać sport podczas okresu, powinnaś wyposażyć się w odpowiednie środki higieniczne. Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie i komfortowo. Do wyboru masz kilka opcji:

 • Tampony – choć mogą wydawać się najlepszym rozwiązaniem to jednak podczas wykonywania aktywności fizycznej mogą się przemieścić, a to z kolei może przełożyć się na wydostanie krwi na zewnątrz. Może się tak wydarzyć zwłaszcza wtedy, kiedy podnosisz ciężary, napinając mięśnie brzucha.
 • Podpaski – nie są najlepszym rozwiązaniem do treningu. Wszystko przez to, że mogą się wciąż przesuwać, co doprowadzi do przeciekania. Dodatkowo podczas każdego ruchu będziesz czuć, jak się przesuwa, co już wiąże się z dużym dyskomfortem. Oprócz tego większość podpasek nie jest tworzonych z materiałów, które oddychają, a podczas ćwiczeń organizm się poci. To z kolei może doprowadzić do odparzeń.
 • Majtki menstruacyjne – stanowią najlepszą alternatywę dla pierwszych dwóch rozwiązań. Po pierwsze są bezpieczne nie tylko dla ciała, ale i nie pozwalają na przeciekanie, po drugie są wygodne i komfortowe przez długi czas. Zadbają o Twoją higienę, ponieważ posiadają antybakteryjne jony srebra. W naszym sklepie znajdziesz modele, które idealnie nadają się do noszenia podczas ćwiczeń.

Sport podczas miesiączki to nie przelewki, dlatego warto zadbać o siebie w tym czasie. Dobierz więc idealne dla siebie majtki menstruacyjne i przekonaj się sama, że podczas okresu nic nie jest w stanie Cię zatrzymać – POMIMAY wszystko!

Nowa
kolekcja
już dostępna
Koszyk

Metka

Materiał

Majtki:Koronka:Dzianina ochronna:Dzianina chłonna:
95% Bawełna95% Bawełna95% Bawełna95% Bawełna
5% Elastan5% Elastan5% Elastan5% Elastan

Jak czyścić?

Wyczyść

Wypierz

Wysusz

Noś

Po użyciu wymocz w zimnej wodzie i wrzuć do pralki na maksimum 40 st. C. Nie dodawaj płynu do płukania, a majtki umieść w specjalnym woreczku do prania bielizny. Po wypraniu nie wkładaj majtek do suszarki mechanicznej, ale pozostaw je do naturalnego wyschnięcia.

Rozmiarówka

Tabela rozmiarów

Rozmiar EUSMLXL
Rozmiar UK10121416
Rozmiar FR38404244
Obwód w talii66-7071-7474-7878-82
Obwód w biodrach 88-9292-9696-100100-104

Jak się mierzyć?

Aby dobrać rozmiar majtek należy zmierzyć dokładnie obwód bioder w najszerszym miejscu. Następnie zaglądamy do tabeli wymiarów i sprawdzamy, który rozmiar jest najbliżej tym wymiarom. Poniższa tabela pozwoli nam ustalić, jaki rozmiar majtek nosimy. Dla przykładu, mając 91 cm w biodrach należy wybrać rozmiar S.